Gráfelmélet, gráfelmélet... Enélkül nincs informatika, informatika nélkül nincs ez, szóval fontos. Erre épül a Google, az iWiW, az iGo, hogy csak a fontosabbakat említsem.
És alant két példa A számítástudomány alapjai című könyvből, amiben megpróbáltak elmagyarázni két gráfelméleti példát a gyakorlatba ültetve. Szép gesztus, hogy valami nehéz elméleti dolgot hétköznapi módon közelítsünk meg, de itt nem sikerült úgy összehozni, hogy ne csaljon mosolyt az olvasó arcára...
Tegyük fel, hogy egy összetett feladatot több alvállalkozóval kell elvégeztetni. Az egyes részfeladatok nem végezhetőek el egymástól függetlenül: pl. egy házépítés során a kőművesmunkák nyilván megelőzik a festési munkákat. A helyzetet egy G gráffal szemléltethetjük, (...)
(...) Ezt a gráfot adjuk meg titkunk őrzőjének (mondjuk a banknak) azzal, hogy csak annak szolgáltassa ki titkunkat, aki ismeri G-nek egy Hamilton-körét. Hogy győzheti meg ezek után a megbízottunk a bankárt, hogy jogosult az információ megszerzésére, anélkül, hogy ezután a bankár ismerné G-nek egy Hamilton-körét?
Hasonló kategória még daveny barátom Star Trek meets BME bejegyzése... Bár ott inkább az idegen, és első hallásra furcsa kifejezéskről van szó...
Utolsó kommentek